Williams F1

Samochody i motoryzacja Stajnia Williams F1 jest zespołem, który w ostatnich latach przechodzi zdecydowanie widoczny kryzys. Pewnie ci nowsi fani Formuły jeden nie uwierzą, ale zespół Franka Williamsa jest jednym ze zdecydowanie najbardziej utytułowanych zespołów w całej stawce Formuły Jeden. Jednak śladu po tych zwycięstwach w aktualnych wynikach tegoż zespołu już po prostu nie ma. Zespół Williams F1 jest aktywny w wyścigach Formuły Jeden nie przerwanie od sezonu tysiąc dziewięćset siedemdziesiąt osiem. To właśnie w stajni Williams F1 jeździł Brazylijczyk Ayrton Senna w sezonie tysiąc dziewięć dziewięćdziesiąt cztery, czyli w sezonie, w którym zmarł na torze. Była to największa tragedia w dziejach tegoż teamu. Dla Senny był to dopiero trzeci wyścig w barwach teamu. O śmierć Brazylijczyka posądzono Franka Williamsa, jednak po siedmiu latach procesu sprawa się przedawniła. Czy faktycznie Frank Williams był winny śmierci Ayrtona Senny? Nigdy się już tego nie dowiemy. Swój ostatni tytuł mistrzowski tak dal kierowcy jak i dla teamu zespół ten wywalczył w sezonie 1997.

Sezon dwa tysiące sześć był dla stajni Red Bull Racing dopiero drugim sezonem w ich całej historii startów wyścigach Formuły Jeden. Jednak sezon ten był znacznie gorszy od sezonu dwa tysiące pięć. Co prawda, w klasyfikacji generalnej zajęli to samo miejsce (czyli dokładnie siódme) jednak liczba zdobytych punktów była w sezonie dwa tysiące sześć w porównaniu do sezonu dwa tysiące pięć znacznie, znacznie mniejsza. Otóż w sezonie dwa tysiące pięć zespół Red Bull Racing zgarnął dokładnie trzydzieści cztery punkty, a już z kolei w sezonie dwa tysiące sześć zaledwie szesnaście. Nie może to być zatem w żadnym stopniu zadowalająca liczba. Stajnia Red Bull Racing należy do wielkiego austriackiego koncernu, który produkuje napoje o tej samej nazwie, czyli właśnie Red Bull Racing. Jednak jak do tej pory obchodziło im się raczej bez jakichś tam większych sukcesów. Dopiero w tym sezonie, czyli w sezonie dwa tysiące dziewięć stajnia ta należy do ścisłej czołówki wszystkich stajnie Formuły Jeden. Konstrukcja ich samochodu jest wręcz niezwykle udana.

Zespół Toyota F1 jest zdecydowanie jednym z najbardziej specyficznych zespołów w całej stawce teamów Formuły Jeden. Dlaczego tak właśnie jest? Otóż w zespole Toyota F1 mamy do czynienia z zupełnie innym sposobem zarządzania, niż w każdym innym zespole Formuły Jeden. Otóż zespół Toyota F1 jest zarządza w niezwykle korporacyjny sposób. Jednak, jak pokazuje czas (zespół Toyota F1 istnieje od sezonu dwa tysiące dwa), taki właśnie styl prowadzenia teamu zupełnie się nie sprawdza w F1. Jednak w tym sezonie, czyli w sezonie dwa tysiące dziewięć, widać już jakąś zmianę. Nie wiem szczerze mówiąc, czy jest to efekt tego, w końcu dały o sobie znać nie małe pieniądze, które są stale pompowane w owy team, czy może raczej zmieniono drastycznie sposób zarządzania ową stajnią. Być może również owy czysto korporacyjny sposób zarządzania teamem w czasach kryzysu w końcu dał o sobie znać i okazuje się całkiem dobrym stylem prowadzenia teamu. Jednak należy pamiętać, że Toyota F1 niewątpliwie ma potencjał, który z całą pewnością w końcu wykorzysta.

Tagi:F1,tor,brytyjski | Struktura strony