Samochody specjalne

Samochody i motoryzacja Bardzo ciekawą grupą samochodów jest grupa, która nosi nazwę samochodów specjalnych. To właśnie do tej grupy zalicza się zamiatarki. Jest to samochód, którego przeznaczeniem jest oczyszczanie dróg, ulic, chodników oraz innych tego typu miejsc. Chodzi tutaj o oczyszczanie tych miejsc z takich rzeczy jak liście, pyły czy inne mniejsze lub większe odpady. Zamiatarki ulegają klasyfikacji ze względu na to jaki mają w sobie sposób działania. A zatem można wyróżnić zamiatarki ssące oraz zamiatarki elewatorowe. Cechą charakterystyczną zamiatarek jest fakt, że poruszają się one z naprawdę małą prędkością. Ta niska prędkość spowodowana jest tym, że wówczas jest o wiele bardziej efektywne oczyszczanie. A mianowicie zbyt duża prędkość powoduje mało solidne sprzątanie ulic i innych tego typu miejsc. Jeżeli chodzi o zamiatarki elewatorowe, to trzeba sobie zdawać sprawę, że zanieczyszczenia są namiatane przez obrotową walcową szczotkę ułożoną równolegle do oczyszczanej powierzchni na przenośnik a dopiero następnie przenoszone są do zbiornika.

Van jest typem nadwozia wielozadaniowego samochodu osobowego. Nadwozie to nosi nazwę jednobaryłowego. Cechą charakterystyczną samochodów posiadających takie nadwozie jest posiadanie sześciu, siedmiu lub nawet ośmiu siedzeń. Siedzenia te znajdują się w trzech rzędach. A skąd się wzięła nazwa van? Otóż jest to nazwa pochodzenia angielskiego i oznaczała samochód dostawczy typu furgon. Po raz pierwszy samochody typu van zostały wyprodukowane przez amerykańską korporację samochodową Dodge. Bardzo często słyszy się także o minivan. A zatem co to jest takiego? Otóż jest to typ nadwozia wielozadaniowego. Nazwa ta używana jest przede wszystkim po to, by odróżnić te samochody od innych vanów. A mianowicie pierwsze samochody tego typu wyglądały jak wersje mini aut osobowych samochodów dostawczych. Chodzi tu o takie modele jak Renault Espace czy Chrysler Voyager. Obecnie coraz bardziej można zauważyć tendencję, że przez słowo van uważa się samochody rodzinne i jednocześnie wiąże się to z ich wyższą ceną.

Otóż najpopularniejszym samochodem terenowym jest bez wątpienia Hummer i to zarówno w wersji wojskowej jak i cywilnej. W Polsce produkowany w całości jest tylko jeden samochód terenowy. Nosi on nazwę Honker. I należy do samochodów terenowych osobowych. Kiedyś produkowano w Polsce także samochód terenowy Star 266, ale obecnie nie ma go już w produkcji.

Tagi:ambulans,karetka,czysty | Struktura strony