Samochód pożarniczy

Samochody i motoryzacja Do grupy samochodów specjalnych zalicza się samochód pożarniczy. Inne nazwy tego samochodu to wóz strażacki albo beczkowóz. Jak można łatwo się domyślić ten rodzaj samochodu ma ściśle określoną funkcję. A mianowicie stworzony on został do pracy w straży pożarnej a zatem ma zadanie pomocnicze. Przyjęło się, że samochody strażackie mają kolor czerwony i dodatkowo trzeba wspomnieć o tym, że są one pojazdem uprzywilejowanym to znaczy, że mają one pierwszeństwo przejazdu jeśli jadą na sygnale. Wśród samochodów strażackich można wyróżnić między innymi samochody o charakterze gaśniczym, specjalnym. Cóż więcej ciekawego można powiedzieć o tym rodzaju samochodu? Otóż można wspomnieć o tym, że samochody pożarnicze, czyli inaczej mówiąc beczkowozy są oznakowane. A wszystko po to, by łatwiejsza była identyfikacja wozu w czasie trwania akcji. W Polsce oznaczenie takie składa się z trzech części : z prefiksu, z jednoliterowego określenia województwa a także z sufiksu, czyli dwuliterowego numeru pojazdu.

Każdy z samochodów składa się z kilku podstawowych części. A mianowicie można w nim wyróżnić nadwozie, podwozie, silnik a także elementy mające wpływ na bezpieczeństwo. A zatem jeśli chodzi o nadwozie to ono składa się z elementów zewnętrznych nadwozia oraz z elementów wnętrza. Jeśli chodzi o elementy wnętrza to zalicza się do nich deskę rozdzielczą, tablicę rozdzielczą, przełączniki i regulatory, poduszkę powietrzną, kierownicę, fotele, pasy bezpieczeństwa a także lusterko wsteczne. Natomiast jeśli chodzi o elementy zewnętrzne nadwozia to wśród nich można wyróżnić takie części jak karoseria, błotnik, drzwi, chłodnica samochodowa, listwy boczne, zderzak, hak, jeśli występuje to także szyberdach, lusterka boczne, szyby podgrzewane, wycieraczki czy spoiler. A teraz powimy coś o podwozie samochodu. Otóż podwozie to nic innego jak rama samochodu. A zatem zaliczyć można do niej takie układy jak : układ napędowy i układ przeniesienia napędu, układ hamulcowy, układ kierowniczy a także zawieszenie.

Jak wiadomo co jak co, ale nie można oszczędzać na pakiecie bezpieczeństwa w samochodzie. A mianowicie jakikolwiek wypadek wiąże się z możliwością utraty zdrowia w większym lub mniejszym stopniu. Obecnie samochody posiadają coraz to więcej zabezpieczeń, które są w stanie ochraniać zarówno kierowcę jak i pasażerów przed możliwym wypadkiem. A zatem elementy w samochodzie mające wpływ na bezpieczeństwo można podzielić na bierne oraz czynne. Jeśli chodzi o elementy bierne, to wśród nich można wyróżnić przede wszystkim pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, zagłówki, wzmocnienia boczne, strefy kontrolowanego zwrotu a także układy odcinające dopływ paliwa. Natomiast jeśli chodzi o elementy czynne mające wpływ na bezpieczeństwo, to tu można wyróżnić przede wszystkim ABS, ASR, ESP czy napęd na cztery koła. Dzięki tym funkcjom możliwość uniknięcia wypadku bardzo wzrasta niż w przypadku gdy posiada się samochód bez niektórych tych funkcji. W samochodach najnowszych elementy te należą do podstawowego wyposażenia samochodu.

Tagi:pojazd,terenowy,model | Struktura strony