Ostatnio dodane

Ambulanse

Samochody i motoryzacja Ambulanse podobnie zresztą jak wozy strażackie zalicza się do samochodów specjalnych. Inną spotykaną nazwą ambulansu jest karetka pogotowia. Do czego służy ambulans? Otóż jak łatwo się domyślić jest to samochód do przewożenia chorych lub rannych. Czasami zdarza się, że ambulanse przewożą różne narządy, które mają trafić do przeszczepu. Wówczas taki przejazd odbywa się na sygnale, gdyż jak wiadomo w przypadku przeszczepów liczy się każda minuta. Karetka pogotowia obsługiwana jest przez specjalnie przygotowany do tego personel. Wśród ambulansów można wyróżnić karetki reanimacyjne, karetki wypadkowe, karetki przewozowe, karetki neonatalogiczne a także karetki kardiologiczne. Coraz częściej mówi się także o nowym podziale, który to dzieli karetki na podstawowe oraz specjalistyczne. Jeżeli chodzi o te pierwsze to w nich musi jechać co najmniej dwóch ratowników, ale nie musi być lekarza. Natomiast w karetce specjalistycznej musi być koniecznie trzyosobowa ekipa, przy czym musi być koniecznie jeden lekarz.

Samochód pancerny należy do samochodów specjalnych. Charakteryzuje się on tym, że uzbrojony jest w armatę albo w karabiny maszynowe. Głównym zadaniem samochodów opancerzonych było rozpoznanie, o wiele rzadziej sama walka. Samochody opancerzone także można podzielić. A mianowicie można wyróżnić samochody lekkie, średnie oraz ciężkie. Samochody opancerzone miały już swoich odpowiedników podczas drugiej wojny światowej. A mianowicie wówczas występowały samochody opancerzone oraz opancerzone samochody rozpoznawcze oraz wozy wsparcia ogniowego. Te pierwsze były to lekkie, małe samochody opancerzone. Natomiast te drugie to ciężkie samochody pancerne. Charakteryzują się one tym, że są uzbrojone w armatę kalibru powyżej pięćdziesięciu siedmiu milimetrów i służące przede wszystkim do walki. Jeżeli chodzi o polskie konstrukcje samochodów pancernych to trzeba tu wspomnieć o takich samochodach jak Kubuś czy wz. 34. oczywiście są to wymienione tylko przedstawiciele polskich samochodów pancernych.

Wbrew pozorom najważniejszymi elementami podczas bezpiecznej jazdy samochodem osobowym sa wszystkie manewry wykonywane przez kierowców na drogach. Jednym z najbardziej niebezpiecznych elementów jest przejeżdżanie na pasach dla pieszych. Warto zwrócić uwagę, ze zabronione jest wyprzedzanie na pasach dla pieszych w każdym rodzaju sytuacji drogowej, a przejeżdżanie po pasach jest możliwe wyłącznie w momencie, gdy wszystkie osoby poruszające się pieszo Zejda całkowicie z terenu pąsów dla pieszych. Należy także uważać na zakrętach, szczególnie w przypadku wystąpienia opadów deszczu, należy odpowiednio dostosować prędkość, aby podczas manewru skręcania nie wyrzuciło nas na pobocze co mogłoby mieć tragiczne konsekwencje. Należy także uważać podczas wyprzedzania i szczególnie nie narażać się na niebezpieczeństwo podczas tak zwanego wyprzedzania na trzeciego. Ten manewr wbrew pozorów jest przyczyna największej liczby wypadków drogowych jaka w ogóle istnieje na polskich drogach. Stan samochoduBezpieczna jazda samochodem nie zależy tylko i wyłącznie od umiejętności i sposobu jazdy kierowcy. Niezmiernie ważny jest również stan pojazdu, który powinien być utrzymany w jak najlepszej kondycji. Jeśli widzimy na drodze samochód, który jest porysowany, jego karoseria jest w kilku miejscach wgnieciona to oznacza, że jego właściciel nie należy do najlepszych kierowców i miał już wcześniej stłuczki lub wypadki. Na takich kierowców należy uważać. Poza tym bardzo ważne jest cykliczne sprawdzanie poziomów wszystkich płynów w samochodzie. Ich wystarczająca ilość powoduje, że samochód prowadzi się lepiej, jest mniej awaryjny oraz spala mniej paliwa.

Tagi:pojad,ambulans,karetka | Struktura strony